Kiedy mój biustonosz źle leży?
Dobieranie bielizny przez Internet to nie lada wyzwanie! Zmierzyłaś się od stóp do głów, wybrałaś rozmiar wg tabeli rozmiarów i mimo wszystko masz jakieś wątpliwości co do dopasowania bielizny, która dotarła pod Twoje drzwi.
Jak zatem rozszyfrować co z zamówionym staniczkiem jest nie tak? Poniżej postaraliśmy się wypunktować wszystko to, co na pewno wskaże nam na nieodpowiednie dopasowanie.
Obwód pod biustem
Jeśli tył Twojego biustonosza wygina się w kształt banana, podciąga się ku górze (czyli jest wyżej z tyłu niż z przodu biustonosza) lub przy każdym podniesieniu rąk do góry cały biustonosz unosi się razem z nimi i „wchodzi” fiszbinami na piersi - to znaczy, że wybrałaś za duży rozmiar pod biustem.
Jeżeli czujesz z kolei, że jest ci zbyt ciasno (będąc zapiętą na najluźniejszą haftkę), nie możesz swobodnie oddychać, albo po zdjęciu biustonosza na skórze pozostają czerwone, utrzymujące się długo ślady - to znaczy, że wybrałaś za ciasny rozmiar pod biustem.
Przy podniesieniu rąk do góry cały biustonosz unosi się razem z nimi i „wchodzi” fiszbinami na piersi - to znaczy, że wybrałaś za duży rozmiar pod biustem.
Jeśli tył Twojego biustonosza wygina się w kształt banana to znaczy, że rozmiar pod biustem jest za duży.
Za luźny obwód skutkuje całkowitym oparciem ciężaru biustu na ramiączkach, w konsekwencji długotrwałym uciskiem na naczynia krwionośne i nerwy ramion, migreny, czy nawet zwyrodnienia kręgosłupa.
Zbyt ciasny obwód z kolei – poza zwyczajnym dyskomfortem może wywoływać zaburzenia gastryczne, negatywnie wpływać na przepływ limfy, czy zaburzać poprawne oddychanie.
Ważne! Zanim zdecydujesz się na zamówienie szerszego biustonosza pod biustem upewnij się, czy rozmiar miseczek został dobrany poprawnie.
Miseczki – zbyt duże
Jeśli górna część miseczek faluje (w przypadku biustonosza miękkiego) lub jeśli pozostaje w nich pusta przestrzeń, górna krawędź mocno odstaje od ciała – to znaczy, że miseczki są zbyt duże.
Przy za dużych miseczkach często zdarza się, że zewnętrzny koniec fiszbiny celuje daleko za pachę zamiast w jej środek.
Za dużą miseczkę można również podejrzewać, gdy boczna, zewnętrzna krawędź miseczki wpija się w pachy i pod ramię.
Miseczki są zbyt duże gdy górna część miseczek faluje (w przypadku biustonosza miękkiego) lub jeśli pozostaje w nich pusta przestrzeń (w przypadku biustonosza usztywnianego).
Miseczki – zbyt małe
Jeżeli twoje piersi w biustonoszu nie są rozdzielone, stykają się ze sobą, „wylewają się” w okolicach pach, a górna krawędź miski przecina pierś i tworzą się tzw. „bułeczki” – najpewniej dobrane miseczki są zbyt małe.
Jeśli zewnętrzny koniec fiszbiny wpija się w pierś, zamiast przylegać gładko do ciała okalając ją - miseczki również są za małe.
Ciekawostka: W odpowiednio dobranej miseczce górna krawędź też może nie przylegać do ciała, jeśli się zgarbimy lub pochylimy. W naturalnej, wyprostowanej pozycji powinna ona jednak ładnie zgrywać się z piersią.
Bywa, że w biustonoszu wykonanym z pianki gorseciarskiej górna krawędź lekko odstaje, a wydaje się, że wg pozostałych kryteriów rozmiar miski został dobrany poprawnie. Może to oznaczać, że jest to po prostu konstrukcja nieodpowiednia akurat dla naszego typu biustu. Zapewne będzie to fason o kroju balkonetkowym, który dobrze sprawdza się przy biustach nieco większych, pełnych „górą”, jędrnych – natomiast w przypadku piersi niepełnych w górnej części lub niezbyt jędrnych – niekoniecznie.
Miseczki są zbyt małe, gdy górna krawędź miski przecina pierś i tworzą się tzw. „bułeczki”.
Zbyt długie ramiączka
Ramiączka zbyt długie mają tendencje do spadania z ramion. Nie stanowią dodatkowego wsparcia dla biustu, a zsuwają się podczas standardowych ruchów rękoma.
Uwaga! Jeśli po wyregulowaniu ramiączek tył stanika „podjeżdża” do góry – jest to oznaka zbyt luźnego rozmiaru pod biustem.
Pozostawienie ramiączek zbyt długimi tylko po to, żeby obwód biustonosza nie unosił się do góry nie należy do najlepszych rozwiązań. W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiedni, stabilny obwód, dopiero potem zająć się regulacją ramiączek.
Ramiączka zbyt długie, nie stanowią dodatkowego wsparcia dla biustu, zsuwają się podczas standardowych ruchów rękoma.
Zbyt krótkie i zbyt wąskie ramiączka
Za krótkie ramiączka to takie, które boleśnie wpijają się w ciało pozostawiając czerwone ślady i wgłębienia na ramionach.
Podczas dobierania sobie biustonosza warto również upewnić się co do szerokości ramiączek. Przy biustach większych, a co za tym stoi – cięższych, nie zaleca się ramiączek węższych niż 2 cm. Węższe, mimo odpowiedniej regulacji długości i tak mogą zrobić krzywdę skórze na ramionach, pozostawić czerwone ślady czy bolesne ranki.
Ważne! Wieloletnie noszenie zbyt wąskich ramiączek i opieranie ciężaru całego biustu wyłącznie na ramiączkach biustonosza może spowodować nawet trwałe „wgłębienia” w ciele. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, co do dopasowania naszego biustonosza – polecamy skonsultowanie tego z naszym Biurem Obsługi Klienta – wystarczy nadesłać do nas fotografię bez twarzy na bok@gorteks.com.pl, a z chęcią rzucimy na nią fachowym okiem i udzielimy konstruktywnej odpowiedzi. Przy pierwszej styczności z naszą marką szczerze polecamy zamówienie sobie nawet kilku rozmiarów sąsiadujących ze sobą i wybranie w domu tego, który odpowiada nam najbardziej. Te niepasujące można zwrócić za pomocą paczkomatów InPost. Gwarantujemy, że przy następnych zakupach w naszym sklepie dobór odpowiedniego rozmiaru powinien być o wiele łatwiejszy.
Aby poprawnie dobrać biustonosz polecamy zajrzeć również do dwóch dodatkowych publikacji na ten temat: „Jak dobrać rozmiar biustonosza?” oraz „Kiedy mój biustonosz dobrze leży?”.