-40% na bieliznę z kodem: NOVEMBER24

Kod został skopiowany do schowka!

Co grozi kobiecie przy nieprawidłowo dobranym biustonoszu?

2016-04-01
Większość kobiet nieświadomie nosi niedopasowany do swoich piersi biustonosz. Niewłaściwe dobranie stanika może mieć przykre konsekwencje dla kobiety, nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Jakie są najczęstsze pomyłki przy zakupie stanika i do jakich skutków mogą one doprowadzić?

Najczęstsze błędy przy wyborze stanika:


Zanim poznamy skutki, przyjrzyjmy się źródłom problemu. Co powoduje odczucie dyskomfortu czy nieestetyczny wygląd piersi biustu w biustonoszu? Przytaczamy najbardziej powszechne pomyłki:

  • Zakup z przyzwyczajenia i bez przymierzania. Choć wydaje się to dość dziwne, wiele pań nabywa bez przymiarki kolejne biustonosze w rozmiarze, który nosi. Jest to poważny błąd, ponieważ kobiece ciała w cyklu życia przechodzą wiele zmian, spowodowanych czy to dietą, ćwiczeniami, tyciem, ciążą czy zmianami hormonalnymi, np. na skutek menopauzy. Ponadto należy brać pod uwagę pewne rozbieżności przy rozmiarówce różnych producentów bielizny oraz elastyczność materiałów, z jakich jest wykonany biustonosz. 
  • Nieprawidłowe mierzenie obwodu pod biustem. Najbardziej powszechną praktyką wśród pań jest zakup stanika o za dużym obwodzie pod biustem i za małych miseczkach oraz sytuacja odwrotna - za dużych miseczkach i zbyt małym obwodzie. Wynika to z niewłaściwego wymierzenia obwodu pod biustem. 
  • Niewłaściwa miseczka. Odpowiednio dobrany rozmiar miseczki to już ponad połowa sukcesu w dopasowaniu biustonosza. Zbyt duże lub za ciasne miseczki będą źle wyglądać pod obcisłą bluzką czy sukienką oraz spowodują dyskomfort. Mierząc biustonosz należy przyjrzeć się sobie nie tylko z przodu, ale także z boku. Na koniec warto założyć bluzkę, aby w pełni ocenić, czy stanik odpowiednio się prezentuje. 
  • Bagatelizowanie wagi ramiączek. Ramiączka to kolejny element stanika, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając biustonosz. Zbyt luźne nie będą w stanie utrzymać w ryzach piersi, przy za ciasnych z kolei może nastąpić uciskanie mięśni. 
  • Podejście ekonomiczne. Oszczędzanie na tej części garderoby może nie wyjść kobiecie na zdrowie. Lepiej zainwestować w dobrze dobrany biustonosz niż cierpieć od skutków, jakie spowoduje nieprawidłowy jego wybór. Staniki w niskich cenach uszyte są zwykle z materiałów o niskiej jakości, przez co już po kilku praniach można się spodziewać utraty przez nie fasonu, koloru, a nawet rozdarcia. Do uszycia staników z wyższej półki cenowej stosuje się materiały wyższej jakości, co gwarantuje dłuższą żywotność tej części bielizny.
  • Staniki niedopasowane do różnych kreacji. W kobiecej szafie zwykle znajdują się zróżnicowanie ubrania, z których część wymaga założenia odpowiedniego biustonosza. Pod wieczorową sukienkę z wyciętymi plecami, bluzkę z głębokim dekoltem albo pod top bez ramiączek nie wypada nosić stanika, który zakłada się na co dzień. Warto zatem posiadać w swojej garderobie biustonosz na specjalne okazje, np. bardotkę czy stanik multiway - pozwalający na różne kombinacje w układzie ramiączek, tym samym pozwalający na ich sprytne ukrycie pod ubraniem. 

Źle dobrany biustonosz - konsekwencje:



Katalog skutków ubocznych niewłaściwego noszenia tej części bielizny jest szeroki: od niewinnych zadrapań aż po poważniejsze dolegliwości zdrowotne. Sprawdźmy, co grozi kobietom wkładającym niewłaściwy biustonosz.

Przy noszeniu staników z fiszbinami o nieodpowiednim rozmiarze istnieje ryzyko uciskania piersi poprzez łuki fiszbinowe. Wpijanie się tych elementów w ciało przy długotrwałym noszeniu biustonosza może skutkować degeneracją więzadeł, przyspieszeniem procesu wiotczenia piersi, a w dalszej konsekwencji ich opadania. Zbyt duża siła nacisku może również zaburzyć właściwe krążenie krwi, a co za tym idzie problemy w jej transporcie do wszystkich tkanek. Fiszbiny ponadto mogą być odpowiedzialne za ucisk nerwów międzyżebrowych, powodując nie tylko niewygodę, ale także dolegliwości bólowe.

Do konsekwencji zakładania zbyt dużych staników należą przede wszystkim zaczerwienienia i otarcia na skórze. Z poważniejszych skutków wymienić można: ból w okolicach barkowych oraz zbyt wczesne wiotczenie piersi. Ponieważ za duży biustonosz nie ma szans na odpowiednie ułożenie się do ciała, stąd kobieta jest zmuszona do wykonywania ruchów nienaturalnych, a te mogą być źródłem przeciążeń mięśni i ścięgien.

Problem stanowią również zbyt ciasne miseczki, które mogą być przyczyną obrzęków, odparzeń, infekcji skórnych, a w bardziej ekstremalnych przypadkach - doprowadzić do pojawienia się nieprawidłowości w układzie limfatycznym czy zaburzeń w krążeniu krwi. Niedopasowanie biustonosza jest również niebezpieczne dla kobiet karmiących, u których może nastąpić zastój pokarmu w piersiach, a ten dać początek ropniom. Problemu tego można uniknąć wybierając specjalny stanik do karmienia. Także panie czynnie uprawiające sporty nie powinny tego robić w codziennych biustonoszach, lecz do ćwiczeń i treningów zakładać przeznaczone do tego staniki sportowe, które chronią piersi, amortyzując je przed wstrząsami i dynamicznymi ruchami. W innym przypadku, narażają się na podrażnienia i odparzenia, powodowane ocieraniem się skóry o mokry materiał.

W środowisku kobiet od lat krąży informacja o tym, że długotrwale noszony niewłaściwy biustonosz może prowadzić do zmian nowotworowych. Nie jest to prawdą - dotychczas bowiem nie znaleziono dowodów na potwierdzenie tezy o zależności między źle dobranym stanikiem a ryzykiem rozwinięcia się raka piersi. Jednakże nieodpowiedni biustonosz może przyczyniać się, np. do powstania zapaleń, prowadzących do torbieli i innych zmian skórnych.

Skala problemu tak naprawdę zależy od tego, jak długo trwa noszenie źle dobranego biustonosza. Jeśli kobieta dość szybko zorientuje się w pomyłce i naprawi swój błąd, wówczas konsekwencje będą mniejsze aniżeli przy długotrwałym procesie.

Należy pamiętać o tym, że najważniejszym zadaniem, jakie mają spełniać biustonosze jest podtrzymywanie i okrywanie piersi. Aby mogło być ono spełnione w 100% i bez uszczerbku na zdrowiu kobiety, należy wybrać odpowiedni stanik, którego każda część - miseczka, obwód, ramiączka będą "współgrały" z klatką piersiową. "Otoczone" opieką w ten sposób piersi będą nie tylko zdrowe, ale także pięknie prezentujące się oraz zachowają swoją jędrność na dłużej.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016
pixel